Télen mikor a kertünk növényei minimálisra csökkentették a nedv és ásványi anyag keringésüket, nem szabad megfeledkeznünk, hogy a szobanövényeknek is szükségük van téli nyugalmi időszakra. Kerti munka híján sokan abba a hibába eshetnek, hogy a kerti növényekre szánt törődésüket a szobanövényekre helyezik át, pedig ilyenkor a növény pihenni szeretne.
Ilyenkor ahogy egyre ritkábban nyitjuk ki lakásunk ablakait, a fűtés és az alacsony páratartalmú levegő egyáltalán nem kedvez szobanövényeinknek. A meleg a növényi funkció beindítását ösztönözné, a hosszú éjszakák és a csekély beszűrődő fény pedig az élettevékenységeinek lelassítását idézi elő. Épp ezért oda kell figyelni arra, hogy ezen ellentétesen ható tényezők hatásfokát a lehetőségekhez képest mérsékeljed.
Lakásodat szellőztesd a kevésbé hideg napok déli óráiban, így nem csak a növényeknek biztosítunk friss levegőt, hanem a lakásban élők számára is. A huzat útjába eső növényeket helyezzed át, vagy takard erre a kis időre. Fontos továbbá, hogy növényeid a téli hónapokban korántsem kívánnak annyi hőt, mint a tavaszi, vagy nyári hónapokban, ezért a fűtőtestektől minél távolabb helyezd el őket. A kaktuszaidnak a legjobb, ha leviszed a pincébe, a többi szobanövényedet a lakás hűvösebb, huzatmentes területeire csoportosítsd át. A legideálisabb hőmérséklet a 15-19 fok.
Az öntözéssel is csínján bánj! Télen a növények kevesebb vizet vesznek fel és kevesebbet is párologtatnak. Épp ezért csak ritkábban és kis vízmennyiséggel locsolj. A túlöntözés a növényt növekedésre készteti, de a fényhiány miatt az új hajtások gyengék és megnyúltak, esetleg betegek lesznek. A sok víz hatására a növények gyökere rothadni kezd, majd a növény elpusztul. Általánosságban még az is elmondható, hogy minél hűvösebb helyen tartjuk télen a növényt, annál kevésbé kell öntözni. A kemény csapvíz helyett lehetőleg esővízzel öntözd a szobanövényeidet. Amennyiben mégis csapvízzel teszed, úgy locsolás előtt hagyd a vizet állni pár óráig, egyrészről hogy a víz felvegye a szobád hőmérsékletét, másrészről pedig hogy a növények számára kedvezőtlen klórtartalom is távozzon.
A száraz és meleg levegő kompenzálásaként klórmentes, szobahőmérsékletű vízzel permetezzed a leveleket. Havonta egyszer érdemes a növényeket lezuhanyoznod, ezzel a levelekre tapadt port mosod le, tehát felszabadítod a növény légzőnyílásait. Azzal is jót teszel növényeidnek, ha eltávolítod az elsárgult, leszáradt leveleket, valamint az elnyílt virágokat. A növényeket március elejéig semmi esetre se ültesd át és a növény tápozását is kerüljed egészen március végéig.
szerző: Vőneki Bálint
forrás: dr. Bálint György – Berta Béla: Kertbarátok műsora
http://ezermester.hu/cikk-933/Szobanovenyek_teli_gondozasa
http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=88