Ki ne szeretne kertjében egy olyan részt kialakítani, ahol saját termesztésű bokrairól csipegethet a család ízletes, vitamindús, napsugártól zamatos gyümölcsöket. Itt a tavasz, ami az ősz mellett a másik legmegfelelőbb időpont a gyümölcstermő bokrok ültetéséhez.
A bogyós gyümölcsök szeretik a napos fekvésű területeket, de helyének kiválasztásánál kerüld a folyamatosan tűzőnapnak kitett kertrészeket. Jó például ha a nap bizonyos szakában egy fűzfa beárnyékolja bokraidat, így a nyári nagy forróságot sem sínylik majd meg. Ültetés előtt a szabad gyökerű bokrok fő gyökereinek hosszát metszed vissza kétharmadukra, de a sérülésekig mindenképp vágd vissza. Azzal is jót tehetsz velük, ha fél napra beáztatod a gyökerüket.
Ültetésnél áss egy körülbelül 40x40x40 centiméteres gödröt, még akkor is ha a növény gyökérzete ennél kisebb, ugyanis ezzel meglazítod a talajt és a későbbiekben könnyebb dolga lesz a gyökérnövesztésben, ami így első évben nem kis segítség neki. Amennyiben kerted talaja kötött, úgy ültetés előtt lazítsad általános virágfölddel és homokkal. A talajba keverj szarvasmarhatrágyát, hogy később a növény jól fejlődjön és minél több zamatos, egészséges gyümölccsel ajándékozzon meg téged.
A locsolásról se feledkezz meg. Ez különösen a beültetésnél fontos. Már mikor a növényt behelyezted a gödörbe, de még a földet nem terítetted vissza rá önts fél vödör vizet a gödörbe. Utána betemetheted a növényt a szerves trágyával dúsított földdel. Betemetésnél tányérszerűen alakítsd ki a talajt a növény körül, hogy majd az öntözővíz ne folyjon el. Ültetés után bő vízzel iszapoljuk be a növényt. A továbbiakban sem szabad félvállról venni a locsolást. A bokrokat két-háromnaponta öntözd bő vízzel, nagy melegben ugyanezt egy-kétnaponta tedd meg.
Ízlés szerint válaszd ki kedvenc gyümölcstermő bokraidat. Ültetés után ápold, gondozd őket és nem csak gyümölcsükkel ajándékoznak meg, de akár a kert díszítőértékkel bíró növényei is lesznek. Olyan növények közül válogathatsz, mint a málna, ribizli, egres, josta, szeder, áfonya, szőlő. Amennyiben nagy szemű, zamatos húsú málnát szeretnél szüretelni ültesd az Fertődi Zamatost, vagy a Malling Exploitot, ha szeretnéd, hogy a málnabokor folyamatosan hozza finom terméseit akkor válaszd az Autumn Bliss folyton termő málnát. Piros ribizlinek ültess Jonkheer van Tets bokrot, fehérnek a Blanka a legmegfelelőbb, de ültetheted a C-vitaminban dús gyümölcsű fekete ribizlit (Ribes nigrum). Egresből a Pallagi Óriást, vagy a Piros Ízletest ajánljuk. Ínyencek ültessék a feketeribizli és egres keresztezéséből létrejött jostát (Ribes nidrigolaria). A ribizli, egres és josta mind bokor, mind pedig kis törzses fácska formájában kapható a kertészetekben.
Aki szereti a szedret, de a rajta lévő tüskéket már kevésbé, az bátran ültesse a tüske nélküli Thornfree változatát. Ültess fekete áfonyát (Vaccinium myrtillus) ültetni, hisz ennek gyümölcse lényegesen nagyobb és ízletesebb, mint az erdőben vadon termő rokonaié. Csemegeszőlőnek ültesd a Favoritot, vagy a magyar nemesítésű Attilát, vagy Esztert. Sok sikert és bő termést kívánunk!
szerző: Vőneki Bálint