Gyümölcsfák és -bokrok metszése
A gyümölcsfák életük első éveiben még terméketlenek. Miután megvásároltad a kertészetből, majd elültetted eleinte a díszfákhoz hasonlóan az erős ágrendszer kialakításáról kell gondoskodnod, amit az indító metszéssel kell kezdened. Az indító metszés menetét a februárban megírt ”Díszfák metszése I.” című cikkünkben leírtak szerint végezd el.
A gyümölcsfa növekedése az élete első szakaszába a legintenzívebb, ha ilyenkor nem szánsz időt a metszésükre, akkor az ágrendszerük besűrűsödik, ilyenkor a fa saját magát árnyékolná be, a termőrügyek besűrűsödésével kevesebb és kisebb gyümölcsök érnének be. Ennek elkerülése érdekében a befele növő és egymást keresztező ágakat mindig távolítsd el. A lombkorona legyen szellős, hogy elegendő napfényt kapjon a fa tengelye is. A sudárhajtást félbe, az oldalhajtásokat első években felükre, majd később kétharmadukra vágd vissza. A metszéshez fontos a jó, éles vágó élű metszőolló használata. A metszfelületek kezelésére, a fertőzések elkerülése végett használd a jól bevált Fagélt. A gyümölcsfák fajtától függően 4-8 év elteltével termőre fordulnak. A jó, szakszerű metszéstől a gyümölcsfák hamarabb lesznek termékenyek. Törekedj az ágak szintek szerinti kialakítására, a sérül, beteg hajtásokat távolítsd el. Metszésnél mindig kívülálló, egészséges rügyre vágd a vesszőt.
A gyümölcsfák metszésénél a jó minőségű bő terméshozam elérése a fő cél. Miután a fád termőre fordult, ahhoz hogy kellő mennyiségű, minőségi termést hozzanak ismerned kell, hogy hol hozzák termő részeiket. Az alma (Malus domestica) és a körte (Pyrus sp.) például az egyéves hosszú ágakon fejlődő rövid termőnyársakon képzi virágait. Metszésüknél fontos, hogy a megmaradó vesszőkön maradjon ilyen termőnyárs. A meggy (Prunus cerasus) és cseresznye (Prunus avium) is az előző évben fejlesztett hajtásokon képzi azokat a rügyeket melyekből majd a virágok és termések fejlődnek.
A csonthéjas gyümölcsöket csak mérsékelten kell metszeni, közülük a dió (Juglans regia) kifejezetten nem szereti a vágást, náluk az egészséges lombkorona kialakulása és a termésképzés a természetre hagyva a legbiztosabb. A gyümölcsfáknál még általánosságban elmondható, hogy minél több termést hoz egy egyed, annál kisebbek lesznek gyümölcsei, amit persze te sem szeretnél. Azért, hogy inkább kellő mennyiségű egészséges, zamatos és nagyméretű gyümölcseid legyenek, végezd el az úgynevezett hajtásválogatást. A hajtásválogatás az a művelet, amikor a nagy számban lévő, sűrű hajtások közül a hátrányosabb elhelyezkedésű, gyengébb hajtásokat eltávolítod. Így a már eleve előnyösebben növő életerősebb hajtásokba több energiát fog eljuttatni a növény, azokon szebb és nagyobb gyümölcsök fognak fejlődni. Ugyanez a helyzet abban az esetben, ha a megmaradó hajtásokon is szép számban termékenyülnek meg a virágok, ugyanis a fád ilyenkor szintén nagy tömegben kezdi el hozni a gyümölcsöket és mivel a gyümölcsfejlesztés rengeteg energiát igényel, a legjobb, ha gyümölcsválogatással eltávolítod a kisebb, rossz elhelyezkedésű terméskezdeményeket. Amennyiben ezt nem teszed meg a fa idővel úgyis ledobná a számára már terhet jelentő gyümölcsöket, de ha már ezt te elvégezted, úgy addig is az összes energiát a megmaradó gyümölcsökbe pumpálhatja. A hajtás és gyümölcsválogatásra leginkább a sárgabarack (Prunus armeniaca) igényli.
Az idősebb gyümölcsfákat, melyek már nem teremnek olyan mértékben és megbízhatóságban, mint az megszokhattad akkor a termőrészek ifjításával adhatsz nekik egy plusz löketet, hogy minél tovább élvezhesd a gyümölcsei nyújtotta élvezetet. A termőrész ifjítása azt jelenti, hogy az elöregedett, elfásodott hajtásokat, ágakat egészen az egészséges hajtásokig visszavágják. Így az energiát az egészséges hajtások fogják hasznosítani.
A gyümölcsbokroknál szintén el kell távolítanod a beteg, sérült vesszőket. Ugyanúgy náluk is ügyelned kell arra, hogy a túl sűrű ágrendszert ritkítsad, a kellő mennyiségű fény biztosítása végett. Ismerned kell az egyes bokrok virág és termésképzési helyét, A málnán (Rubus ideaus) például a két éves vessző hozza a termést, a termés képzés utáni télen a vesszőt távolítsd el, hogy kellő fény és hely maradjon az újabb hajtásoknak. Az egres (Ribes grassularia) a terméseket mind az idősebb hosszabb, mind pedig a fiatalabb rövidebb hajtásain hozza, mégis a rövidebb hajtáson termők zamatosabbak és nagyobbak lesznek. Ezt szem előtt tartva arra is figyelned kell, hogy ne sűrűsödjön be túlságosan a hajtásrendszere. Az egrest évente mérsékelten kell megmetszened.
Kellő gondoskodással, odafigyeléssel és gyakorlattal kedvedre szedheted keted fáiról és bokrairól a zamatosabbnál-zamatosabb gyümölcsöket, ami nagy örömöt tud okozni egy-egy meleg nyári hőségben. Ha még bizonytalan vagy és szeretnél biztosra menni, keress fel minket, szívesen kezelésbe vesszük gyümölcstermő növényeidet, vagy látogass be kertészetünkbe és ellátunk további tanácsokkal.
szerző: Vőneki Bálint
Hasonló ábra (metszés az első években)
Hasonló ábra (metszés kívül álló rügyre)
Hasonló ábra (hajtásválogatás)