Lyukas mogyoró
Sok kertben a tulajdonosok tétlenül állnak mikor az egészséges lombozatú mogyoróbokrukon (Coryllus avellana) lyukas mogyorók teremnek. A problémát nem más okozza mint az úgynevezett mogyoróormányos (Balaninus nucum). Ellenük – mint a többi kártevővel szemben is – a legjobb védekezési mód a megelőzés.
A mogyoróormányos kártételének megelőzését a rajzási időszakukban kell végezned. Ezek a bogarak a tavasz első hónapjaiban a meggyfákon, cseresznyefákon és galagonyabokrokon lakmároznak, elegendő energiát gyűjtenek a tojásrakásra. Ez után május második felében indul el a mogyoróormányosok rajzása. Ilyenkor kell rajtaütnöd a kis bogarakon, megelőzve ezzel, hogy a mogyoróba rakja tojásait. A megelőzéshez a mogyoróbokrodat permetezd a Decis nevű permetszerrel. Az elnyújtott rajzási időszak miatt legjobb, ha a permetezést május végétől háromszor permetezz. A permetezések között 7-10 nap teljen el.
Másik hatásos megelőzési módszer, ha reggelente a bokrok alá fóliát terítesz, majd a bokrokat jól megrázod. Mivel kora reggel a hideg miatt az ormányos bogarak még dermedtek, nagy számban le fognak hullani a kiterített fóliára. Így már a fóliáról könnyű szerrel összegyűjtheted.
Amennyiben nem védekezünk időben a mogyoróormányos ellen, úgy a lárvájuk a mogyoró belsejében táplálkozik, majd az érési időszakban távoznak. A mogyoró érése augusztustól októberig folyamatosan tart. Azok a mogyorók, melyekben az ormányos lárvái élnek, rossz, keserű ízzel bírnak.
A tavaszi megelőző permetezés elmaradása esetén még annyit tudunk tenni, hogy egy-két naponta összeszedjük a földről a lyukas mogyorókat. Ezzel megelőzzük, hogy a lárva kimásszon belőle és beássa magát a talajba. A mogyoróormányosok a talajban telelnek át és készülnek fel a következő évre.
szerző: Vőneki Bálint
forrás: dr. Bálint György, Berta Béla: Kertbarátok műsora – A rádióban hallottuk, Budapest 1983
Hasonló ábra (lyukas mogyoró)
Hasonló ábra az első három kell (mogyoróormányos és lárvája)