Vakond(ok) a kertben
A közönséges vakond (Talpa europaea) a szántóföldek, rétek és legelők hasznos élőlénye, ugyanis ez a rovarevő állatka híres ellensége a lótetűnek, drótférgeknek, pajoroknak, százlábúnak és az egyéb talajban élő kártékony állatnak, sőt olykor elejti a kisebb rágcsálókat is. A közhiedelemmel ellentétben nem rongálja a növények gyökereit, hagymáit, gumóit. Házi kártétele a gyep esztétikai rongálásában és a kisebb növények kifordításában jelentkezik.
A vakond a fent említett szorgos munkája miatt védett állat, elpusztítani nem szabad. Ellene védekezni elűzéssel, vagy eltelepítéssel lehetséges. A napelemmel működő vakondriasztók a vakondok számára kedvezőtlen frekvenciájú sípolásokat bocsát ki, mely több-kevesebb sikerrel kiűzi a vakondot a kertből.
Egy régebbi és hatásosabb védekezésként említeném meg a hasindító kutyatej (Euphorbia lathyris) nevű növényt. A hasindító kutyatej, közismertebb nevén vakondűző növény természetes úton nyújt védelmet a vakondok ellen. A növény olyan illatanyagot tartalmaz és bocsájt ki, mely távol tartja a vakondokat. Hatása csupán egy-egy tő ültetése esetén csak kismértékben érvényesül, ezért célszerű kisebb csoportokban kiültetni a kert több pontján. Dekoratív megjelenése miatt, dísznövényként is remekül funkcionál az évelőágyakban.
Napjainkban egyre elterjedtebb módszer a vakondháló használata, mely fizikailag tartja távol a vakondot és az egyéb rágcsálókat a kertedtől, ugyanis a műanyag háló rácsmérete kisebb mint amin a rágcsáló állat át tudna bújni. A vakond kénytelen lesz más helyen próbálkozni. A vakondháló használata megosztja mind a szakembereket, mind pedig a kertgazdákat. Tény és való, hogy a vakondot távol tartja amennyiben jól illesztik egymásra a hálókat. Telepítése a kertben költséges. Az is kérdéseket vet föl, hogy milyen mélyre kell lehelyezni. Vannak akik azt mondják, hogy elég közvetlenül a gyepszőnyeg alá leteríteni, de így a későbbiekben a gyepek számára szükséges gyepszellőztetést nem lehet elvégezni. Arról nem is beszélve, hogy ha később növényt szeretnél ültetni, akkor a háló megint csak szét lesz szakítva. Mások azt vallják, hogy a gyepszőnyegterítés előtt, a hálót a talaj felső rétege alá kell lehelyezni. Ez véleményem szerint azért nem fog megfelelő védelmet biztosítani, mert a vakond általában a talaj felső 10-40 cm-es mélységében közlekedik, ráadásul költséges, nagy földtömeg megmozgatások árán lehetne ezzel a módszerrel élni.
Hatásos védekezést nyújt a vakondcsapda, mely lényegében egy vakondjáratrészt helyettesítő műanyag cső, két billenő ajtóval, ami a bele tévedt rágcsálót mindkét végén beengedi, de ki már nem. A vakondcsapda kihelyezésénél a vakond járatig áss le, majd a járatba helyezd be a csapdát. A gödröt fedd le és rendszeresen ellenőrizd, hogy sikerült-e elejtened egyet. Hogyha a préda megvan ne öld meg, vidd el egy kertektől távol eső természetes helyre és engedd szabadon. Másik hatásos módszer, ha kora hajnalban felkelsz és megfigyeled hol vannak friss túrások a kertedben. A friss vakondtúrások ásásával jó eséllyel kiforgathatod a földből. Az ásóval óvatosan bánj, nehogy megsértsd a kis állatot. Sikeres akció után a vakondot már ki is telepítheted a kertedből.
Ne feledd a vakod hasznos állat, a kártétele – a kisebb növények kifordítása, vakondtúrások – eltörpül a mellett a sok hasznos dolog mellett, mellyel a természetet védi. A vakond védett állat, irtása tilos!
szerző: Vőneki Bálint
forrás: dr. Bálint György, Berta Béla: Kertbarátok műsora – A rádióban hallottuk, Budapest 1983
Hasonló ábra (vakondcsapda kihelyezése)